• O nás

•                                                                              O našej škôlke

Základná škola s materskou školou je rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou, ktorej zriaďovateľom je Obec Sverepec. Škola sa nachádza v peknom prírodnom prostredí obklopená Strážovskou hornatinou.

Materská škola je v prevádzke od roku 1971. Je súčasťou ZŠ a poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom od 3 do 6 rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materská škola sa nachádza na prízemí budovy. Priestory tvoria 2 triedy, šatňa a sociálne zariadenie. Interiér MŠ je dostatočne veľký, svetlý a esteticky upravený. V triedach je vyhradený priestor na spánok, pre hrové a pracovné aktivity, ktorý je vybavený účelovo a slúži na spontánne hry detí a realizáciu plánovaných edukačných aktivít. Vymedzený je i priestor pre spontánne pohybové aktivity a  pohybové hry. Na priebeh výchovy a vzdelávania využívame i  školskú telocvičňu a počítačovú učebňu. V edukačnom procese vytvárame podmienky , ktoré deťom umožňujú aktívne učenie hrou, v ktorej dominuje zážitkové učenie a princíp aktivity dieťaťa. V triedach je dobrá klíma, prostredie je podnetné a estetické prispôsobené deťom.  Súčasťou školy je školský dvor, ktorý využívame na realizáciu pohybových aktivít a hier, edukačných aktivít, tvorivých hrových aktivít detí, priestoru pre oddych a relaxáciu. Blízke okolie MŠ umožňuje pozorovať  prírodného prostredia v každom ročnom období. Stravovanie je zabezpečené v spoločnej školskej jedálni.

Pri vnímaní predškolskej výchovy a vzdelávania detí vychádzame z požiadaviek Štátneho vzdelávacieho programu ISCED O  a individuálneho osobnostného rozvoja, ktorý je založený na špecifických potrebách detí.

Pri plánovaní vychádzame z podmienok a prostredia našej materskej školy, z osvedčených aktivít, hlavne tých, ktoré máme rozpracované v projekte Škola podporujúca zdravie, ktorá je od roku 2001 držiteľom certifikátu ŠPZ. Z tohto projektu vychádza i zameranie našej MŠ - realizujeme  aktivity zamerané na osvojenie zdravého životného štýlu, zdravú výživu, spôsob stravovania. V oblasti starostlivosti a tvorby životného prostredia kladieme dôraz na starostlivosť detí o vnútorné a vonkajšie prostredie MŠ, zameriavame sa na jeho tvorbu i ochranu. Jednotlivé aktivity realizujeme i v spolupráci s rodičmi.

MŠ poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie, v prípade záujmu rodičov umožní aj poldennú formu výchovy a vzdelávania. Dĺžka dochádzky do MŠ je niekoľkoročná.

Spolupráca so zriaďovateľom

- zabezpečenie darčekov a odmien pre deti, organizovanie spoločných podujatí, bezplatné poskytnutie sály KD, finančná a materiálna pomoc

Spolupráca  s rodičmi

- vzájomné konzultácie o výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy, spoločné   podujatia  (športové aktivity, slávnosti, besiedky), otvorené hodiny, dni otvorených dverí, sponzorstvo

Spolupráca  so ZŠ

- vzájomné konzultácie, organizovanie spoločných podujatí, otvorené hodiny zamerané na oboznamovanie detí so školským prostredím

Materská škola ďalej spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Považskej Bystrici, s logopédom pri odstraňovaní nesprávnej výslovnosti, s Metodicko-poradenským centrom v Trenčíne.